Головна » Статті » Досвід роботи вчителя історії » Мої статті

Опис музейного експонату

Опис музейного експонату

План

  1. Назва експонату
  2. Приблизне датування
  3. Зовнішній вигляд
  4. Ступінь збереження
  5. Практичне застосування  

В нашому шкільному музеї зберігається багато цікавих експонатів, серед яких і рушник вишитий моєю прабабусею, Федоренко Ганною, уродженкою с. Іванівка.

На рушнику по обох краях зображено однакову вишивку. На ній зображено букет маків. Під ним розташована хвиляста лінія прикрашена  листочками дуба, маку, що є традиційним поєднанням в українській вишивці. Також зображені колосся пшениці та волошки.

Рушник зберігся добре, незважаючи на його давність.                        

Діапазон використання українських рушників був дуже широкий, хочу вони рідко використовувалися по прямому призначенню – як рушники. Служили вони оберегами, були найважливішим компонентом інтер’єру хатини, одягу і обрядів. При цьому рушник використовувався багато і майстерно орнаментований традиційний ними обереговими знаками, що відповідно його головному призначенню.

Кожен рушник має своє значення, яке передано у орнаменті. На цьому експонаті зображені маки, волошки та колосся пшениці.

З давніх часів в Україні святили мак і їм обсівали людей і худобу тому, що вірили, що мак дає чарівну силу, яка захищає від будь-якого зла. Також вірили, що навесні поле після битви покривається маками. Ніжна і трепетна квітка несе в собі незабутню пам’ять маку на сорочках, рушниках, а на голови одягали вінки з семи маків, обіцяючи цим ритуалом, зберегти і продовжити рід.

Волошки – символ ніжної та тонкої душевної краси, праведності і святості, душевної чистоти, скромності і привітності. Вважається, що волошки мають значну магічну силу, як оберіг від злих духів, лихої долі та всіляких напастей – витівок лукавого. Особливу силу мають волошки для наречених на весіллі, настоєм волошок окроплю плюють галявини де гуляють хлопці та дівчата Купальської ночі.

Колосся пшениці означають достаток в сім’ї.

Висновок:

Отже ми бачимо, що цей рушник має цікаве значення: захищає від зла та нечисті, елементи пшениці та символіка води вказують на достаток та надію на краще.



Джерело: http://приватна власність
Категорія: Мої статті | Додав: maqna_T (18.05.2015) | Автор: Велика ТП
Переглядів: 1092 | Теги: план опису музейного експонату, українські рушники, музей Межіського ліцею, шкільний музей | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: