Головна » Файли » Методика викладання історії » Виступи на педрадах,методобєднаннях,семінарах ,конференціях і т.д.

Розвиток футболу на Межівщині.Науково-дослідницька робота Слівченка В.Науковий керівник вчитель- вищ. кв. кат.,ст. вч. Велика Т.П.(Вст.РI)
07.08.2015, 13:59
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Департамент освіти і науки Дніпропетровської
обласної державної адміністрації
Дніпропетровське відділення МАН України

Відділення: історія України
Секція: краєзнавство

ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ФУТБОЛУ В МЕЖІВСЬКОМУ РАЙОНІ
(1956-2010-і р.р.)

Роботу виконав:
Сливченко Владислав Сергійович
учень 11 класу Межівського
аграрного ліцею-інтернат
Науковий керівник:
Велика Тетяна Петрівна
вчитель історії Межівського
аграрного ліцею-інтернату

Межова-2014

ТЕЗИ
Тема роботи «Дослідження розвитку футболу в Межівському районі»
Сливченко Владислав
Межівський аграрний ліцей-інтернат
11клас
Смт.Межова
Науковий керівник: вчитель історії Велика Тетяна Петрівна
Футбол є одним із найпопулярніших видів спорту у світі.
Сьогодні , за кількістю гравців на всіх рівнях , футбол поступається тільки легкій атлетиці й займає перше місце серед командних видів спорту.
З іншого боку, футбол - найнепередбачуваніша гра в світі, тобто знаючи всі плюси й мінуси команд-суперників, результат все одно не можна передбачити хоча б з більш-менш пристойною імовірністю, попередні прогнози в ньому найменше збігаються з кінцевими результатами.
Крім того , наразі в Україні футбол може виступати одним з небагатьох чинників єднання нації , навіть , незважаючи на те , що футбол є традиційно чоловічим видом спорту.
Усі ми повною мірою це відчуваємо, коли грає Національна збірна України або київське «Динамо» чи донецький «Шахтар». Особливої ваги набуває футбол для виховання та оздоровлення молоді.
Популярним також є футбол і на Межівщині. Він має свої перемоги, сподівання і невдачі ,своїх героїв та характери і долі але , нажаль, не має своєї історії.
Тому метою цієї роботи є з’ясування історії виникнення та розвитку футболу на території нашого району.
Таким чином, перед нами постали наступні завдання:
З’ясувати актуальність та розробленість досліджуваної теми ,усвідомити мету та завдання,визначити методи дослідження.
Встановити хронологічні й географічні межі роботи.
Дослідити історіографію, з’ясувати джерелознавчу базу.
Дослідити особливості створення перших футбольних команд у Межівському району.
З`ясувати статус засновників футбольних команд .
Уточнити кількість команд ,час їх існування та ефективність функціонування в різні періоди розвитку району .
Вияснити чинники , що прискорювали та гальмували розвиток футболу.
Порівняти , які якісні зміни відбулися в забезпеченні організації змагань.
З`ясувати, які з команд найчастіше були лідерами у чемпіонатах та кубках за кількістю зіграних ігор та за призовими місцям зайнятими на змаганнях. Визначити роль особистості для долі футболу. Узагальнити отримані дані у формі графіків, таблиць та діаграм.
В процесі роботи були використані наступні методи дослідження:
Науковий аналіз та синтез, ндукція та дедукція,порівняння,класифікація;
Проектування, теоретичне моделювання, систематизація,бесіда.інтерв’ю.
І сьогодні серед багатьох видів спорту, які культивуються у системі фізичного виховання України , футбол займає одне з провідних місць. Важко назвати інший вид спорту, який міг би змагатися з ним у популярності.
Мабуть, немає такого хлопчика, який би не ганяв м'яча у своєму дворі, чи то на будь-якому вільному майданчику. Та досліджень щодо суспільних відносин у сфері футболу невиправдано мало.
2003 року у видавництві «Січ» (Дніпропетровськ) вийшла друком книга Святослава Азаркіна «Его Величество футбол», присвячена розвитку українського футболу та футболу на Дніпропетровщині.
Нажаль, це чи не єдине сучасне дослідження присвячене даній темі.
В якості історіографічних джерел в роботі використані статті журналу
«Футбол» , «Футбол - Інтер», газет «Зоря» та «Червона Зірка».
Джерельна база роботи складається з архівних матеріалів відділу молоді і спорту Межівської райдержадміністрації за 2008-2013 роки , спогадів та фотоматеріалів керівника райспорткомітету Межівської районної ради в 1950-х-1960-х роках Громякова Анатолія Михайловича,
Салівона В.І. - голови МФК «Колос» у 1987-1992рр., голови райспорткомітету,завідуючого відділом фізкультури та спорту Межівської райдержадміністрації у 1992-2005рр., тренера ДЮСШ у 2005-2013рр., Тютченка П.М.- селищного голови смт. Межова у 2000-2006 роках , тренера ДЮСШ у 1972-1976 роках
ветеранів футболу Нечая Олександра Вікторовича , Рахматова Олександра Миколайовича.
Наукова новизна роботи полягає в тому, що вона є першою аналітичною та узагальнюючою роботою з даної теми , що охоплює достатньо довгий проміжок часу.
Практичне значення роботи визначається її краєзнавчим характером .
Вона може бути використана на уроках історії рідного краю , на виховних заходах, уроках пам`яті ,тощо.
Тези даної роботи були заслухані на краєзнавчій конференції в Межівському краєзнавчому музеї.
Аналізуючи розвиток футболу на Межівщині можна сказати про те, що існує тісний взаємозв'язок між рівнями розвитку футболу і держави взагалі.
Всі досягнення і невдачі «великого» футболу, як у крапельці віддзеркалились в аматорському футболі.
Починаючи з середини 1950-х років можна говорити про футбол на Межівщині як масове явище.
Активність всіх команд в 1950х-1960х роках була невисокою, тому що організація змагань ще була слабкою. Постійно проводився тільки чемпіонат району.
В 1970-180-х роках футбольні змагання , які відбувались спочатку як змагання ентузіастів - аматорів завдяки діяльності ССТ «Колгоспник» (пізніше «Колос») та виконавчих комітетів місцевих рад набувають організаційного змісту.
Редакція місцевої газети «Червона Зірка» внесла свій вклад в розвиток футболу, не тільки активно висвітлюючи події в спортивному житті,а й започаткувавши власні змагання на звання володаря кубка «ЧЗ».
Для проведення змагань було створено міцну матеріально-технічну базу,
що без державної допомоги було б неможливим.
Тому і результати змагань на обласному рівні починаючи ще з 1964 року
стали високими .
В 1967 році збірна Межівського району виборола кубок області з футболу.
У 1976 році наші футболісти вперше стали чемпіонами області серед юнаків.
Реформування, що відбулись в агропромисловому комплексі України в
середині 1990-х років ускладнило і певною мірою погіршило соціальну сферу
на селі. Це позначилось на колективах фізичної культури і спорту.
Справжнє відродження футболу почалось на початку нового XXI століття. Загалом на початок 2000-х років (2005 р.) у районі діяло 16 спортивних колективів . В цьому була значна заслуга керівників сільгоспоб'єднань -
О. Ф. Петраківського, Є. М. Ковригіна О, В Стадниченка, В.А. Лук'яненка, І, Т, Мелешка, В. С. Колота.
В кінці 2000-х змінились «правила гри» в економіці –відповідно змінилась і ситуація в спорті. В 2010-2011роках спонсорами футбольних команд ,стали виконавчі директори великих земельних холдингів , це такі команди як «Нива ПГК», «Іванівське – Покрова-Січ», «Богданівське –М». Місцеві приватні підприємці стали опікуватись такими командами . як «АЯіК», «Зоря», «Кипарис», «Чугуєво», «Степовик», «Олімпік».
Слід відмітити , постійну зацікавленість керівництва Межівського району розвитком спорту на селі та, футболом зокрема ,яка базується на систематичній організаційній роботі, в тому числі і по залученню коштів для спорту , що в період переходу до ринкової економіки стало великою проблемою в нашому районі , який спеціалізується на сільськогосподарському виробництві.
На сучасному етапі розвитку футболу в Україні гостро постала проблема виховання національних кадрів, не вистачає висококваліфікованих фахівців в галузі спорту, тренерів, викладачів.
Найбільш гаряче питання в сучасному футболі , є питання легіонерів. Адже надалі може бути таке, що за українські комани будуть грати будь хто, тільки не українці. Подібні проблеми притаманні і для межівського футболу.
Федерація футболу району проводить постійні засідання та консультації на
яких розглядаються та вирішуються найболючіші питання.
У квітні 2013 року на засіданні розглядалось питання «легіонерів» , вирішили , що в кожній команді їх може бути не більше трьох.
З року в рік залишається болючим питання присутності на матчах правоохоронців та медиків.
Великою проблемою для аматорського футболу залишається суддівство , адже кваліфіковані арбітри проблема для кожного внутрішнього чемпіонату сільського району.
Протягом досліджуваного періоду загальна кількість команд зросла від однієї до двадцяти , що свідчить про надзвичайну популярність футболу, в той же час 12 команд або припинили своє існування зовсім, або переформатувались в інші колективи.
В 2013 році кількість команд-учасників чемпіонату (тобто постійно діючих в районі ) зменшилась до 8.
Впевнене зростання чисельності команд відбулось протягом 1950-х-1960-х років , прогресивна динаміка зафіксована на початку 1990-х років та відсутність зростання числа команд в кінці 1990-х років.
На початку 2000-х років з`являються нові команди , в тому числі на базі команд ,які раніше припинили своє існування .
Отже, найбільш стрімким приріст чисельності футбольних команд був у кінці 1950-х- 1960-х роках та на початку 2000-х років.
Найбільша кількість перемог протягом 2000-2005років була у команд «Нива», «Іванівське», «Фрунзе» ,а протягом 2008-2013 років дісталася командам: «Фрунзе», «Богданівське-М», «Олімпік».
Найбільшим досягненням наших футболістів на початку 2000-х років стала
бронзова медаль команди «Іванівське» , яку вони привезли з чемпіонату області в 2001році.
Команда ДЮСШ у 2011 та 2012 роках виборювала срібні нагороди і нарешті
в 2013 році у першості області зайняла перше місце.
В період підготовки до міжнародних змагань ЄВРО-2012 футбольне життя в Україні активізувалось:будувались шляхи сполучення ,зводились стадіони.
В Межовій також розпочався ремонт стадіону, але вже майже рік жодних робіт там не проводиться. Нажаль,він знаходиться у значно гіршому стані ніж до початку ремонту. Футбольні змагання там проводити неможливо.
Зважаючи на складну економічну ситуацію в країні, необхідно шукати реальні й водночас ефективні шляхи підтримки футболу , адже популярність футболу серед широких мас населення не спадає.
Футбол- це не тільки розвага це ,насамперед засіб підтримки достатнього фізичного і морального стану молоді, особливо шкільного віку.
Вболівальники бажають бачити швидкісний, технічний футбол - футбол нової спортивної доби, вболівати за українських футболістів та український футбол.

ЗМІСТ

ТЕЗИ........................................................................................................................2
ВСТУП.....................................................................................................................9
РОЗДІЛ 1. ВІД ПІДНІЖЖЯ ДО ВЕРШИН ТУРНІРНОЇ ТАБЛИЦІ (1950-І-1980-ІРОКИ)..........................................................................................................13
1.1. Футбол у часи повоєнної відбудови (1950-і -1960-і роки)........................................................................................................................13
1.2. Період «розвинутого соціалізму» (1970-і -1980-і роки).......................16
РОЗДІЛ 2. МЕЖІВСЬКИЙ ФУТБОЛ У 1990-2013 РОКАХ...........................20
2.1. Вплив реформувань 1990-х років на розвиток футболу.......................20
2.2. Відродження футболу на початку 2000-х років.....................................24
2.3. Сучасне становище (2008-2013-й роки) .................................................26
ВИСНОВКИ……………………………………………………………...…........42
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ…………………………………….....46
ДОДАТКИ……………………………………………………..............................49

ВСТУП
Футбол є одним із найпопулярніших видів спорту у світі.
Сьогодні , за кількістю гравців на всіх рівнях , футбол поступається тільки легкій атлетиці й займає перше місце серед командних видів спорту.
З іншого боку, футбол - найнепередбачуваніша гра в світі, тобто знаючи всі плюси й мінуси команд-суперників, результат все одно не можна передбачити хоча б з більш-менш пристойною імовірністю, попередні прогнози в ньому найменше збігаються з кінцевими результатами.
В сучасному світі, надмірно раціоналізованому, це не може не притягувати людські маси, які завжди прагнуть містики.
Футбол дозволяє без великих матеріальних затрат досягти високого
рівня фізичної підготовленості та розвивати швидкість, силу, витривалість, спритність, виховувати сміливість, дисциплінованість, розвивати координацію і рішучість.
Крім того , наразі в Україні футбол може виступати одним з небагатьох чинників єднання нації , навіть , незважаючи на те , що футбол є традиційно чоловічим видом спорту.
Усі ми повною мірою це відчуваємо, коли грає Національна збірна України або київське «Динамо» чи донецький «Шахтар». Особливої ваги набуває футбол для виховання та оздоровлення молоді.
Популярним також є футбол і на Межівщині. Він має свої перемоги, сподівання і невдачі , своїх героїв та характери і долі але , нажаль, не має своєї історії.
Тому метою цієї роботи є з’ясування історії виникнення та розвитку футболу на території нашого району.
Таким чином, перед нами постали наступні завдання:
З’ясувати актуальність та розробленість досліджуваної теми , визначити методи дослідження.
Встановити хронологічні й географічні межі роботи.
Дослідити історіографію, з’ясувати джерелознавчу базу.
Дослідити особливості створення перших футбольних команд у Межівському району та з`ясувати статус засновників футбольних команд .
Уточнити кількість команд , час їх існування та ефективність функціонування в різні періоди розвитку району .
Вияснити чинники , що прискорювали та гальмували розвиток футболу.
Порівняти , які якісні зміни відбулися в забезпеченні організації змагань.
З`ясувати, які з команд найчастіше були лідерами у чемпіонатах та кубках за кількістю зіграних ігор та за призовими місцям зайнятими на змаганнях. Узагальнити отримані дані у формі графіків, таблиць та діаграм.
В процесі роботи були використані наступні методи дослідження:
Науковий аналіз та синтез, індукція та дедукція,порівняння,класифікація,
проектування, теоретичне моделювання, систематизація, бесіда, інтерв’ю.
І сьогодні серед багатьох видів спорту, які культивуються у системі фізичного виховання України , футбол займає одне з провідних місць. Важко назвати інший вид спорту, який міг би змагатися з ним у популярності.
Мабуть, немає такого хлопчика, який би не ганяв м'яча у своєму дворі, чи то на будь-якому вільному майданчику. Та досліджень щодо суспільних відносин у сфері футболу невиправдано мало.
2003 року у видавництві «Січ» (Дніпропетровськ) вийшла друком книга Святослава Азаркіна «Его Величество футбол. », присвячена розвитку українського футболу та футболу на Дніпропетровщині.
Нажаль, це чи не єдине сучасне дослідження присвячене даній темі.
В якості історіографічних джерел в роботі використані монографії Мондозолевського Г.Г. « Щедрость игрока .», Правдина В.А. « Футбол - игра для всех » , надруковані за радянських часів у московському видавництві «Фізкультура і спорт» відповідно у1964 та 1984 роках;
статті газет «Зоря» та «Червона Зірка», інтернет –ресурси.
Довідковою літературою стали роботи Мягченкова Н.І. « Мини футбол: Справочник» , «Футбол: Справочник » під редакцією Чумакова Є.М. , «Все о спорте. Справочник », «Физкульура и спорт. Малая энциклопедия» . Джерельна база роботи складається з архівних матеріалів відділу молоді і спорту Межівської райдержадміністрації за 2008-2013 роки ;
спогадів та фотоматеріалів :
- керівника райспорткомітету Межівської районної ради в 1950-х-1960-х роках Громякова Анатолія Михайловича;
- Салівона В.І. - голови МФК «Колос» у 1987-1992рр., голови райспорткомітету,завідуючого відділом фізкультури та спорту Межівської райдержадміністрації у 1992-2005рр., тренера ДЮСШ у 2005-2013рр.;
- Тютченка П.М.- селищного голови смт. Межова у 2000-2006 роках , тренера ДЮСШ у 1972-1976 роках;
- ветеранів футболу Нечая Олександра Вікторовича , Рахматова Олександра Миколайовича.
Об’єктом дослідження стали відносини у суспільстві спрямовані на розвиток футболу Межівщини.
Предметом дослідження стали результати діяльності організаторів
футбольних змагань,гравців,суддів,спонсорів , результати матчів,статистичні дані про кількість змагань та їх результати для футбольних команд.
Географічні межі охоплюють Межівький район та частково Дніпропетровську область.
Хронологічні межі включають матеріали періодом з 1950-х років до 2013
року.
Наукова новизна роботи полягає в тому, що вона є першою аналітичною та узагальнюючою роботою з даної теми , що охоплює достатньо довгий проміжок часу.
Практичне значення роботи визначається її краєзнавчим характером .
Вона може бути використана на уроках історії рідного краю , на виховних заходах, уроках пам`яті ,тощо.
Тези даної роботи були заслухані на краєзнавчій конференції в Межівському краєзнавчому музеї.
Структура роботи обумовлена поставленою метою та завданнями дослідження, робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і літератури та додатків.

РОЗДІЛ 1
ВІД ПІДНІЖЖЯ ДО ВЕРШИН ТУРНІРНОЇ ТАБЛИЦІ (1950-І-1980-І РОКИ)
1.1. Футбол у період повоєнної відбудови (1950-і -1960-і роки)
Ігри, схожі за основними принципами на сучасний футбол, існували у різних народів із давніх часів. Так, серед претендентів на створення гри - прообразу футболу є: стародавні китайці (чжу-чу), давні римляни та греки (гарпастум), середньовічні італійці (кальчо), ацтеки. Проте нинішній футбол є прямим нащадком гри в м'яч у Британії. Перші правила гри, які чітко розрізняли футбол і регбі, були записані 1863 року, хоча перші футбольні клуби з'явилися дещо раніше. Футбол за встановленими правилами здобув популярність в кінці XIX на початку XX століття. Завдяки британським морякам гра потрапила в портові міста світу, а звідти поширилася по всій території країн Європи, Латинської Америки, Африки, Азії.
Відомо , що футбол на Україні почав розвиватися ще в кінці XIX століття , але особливого розвитку він набув у післявоєнні роки ХХ століття. Український футбол тоді був на висоті. Про його високий рівень свідчить те, що протягом багатьох років на міжнародних змаганнях основу національних збірних команд країни складали українці ,такі як Ю. Войнов , В. Мунтян ,
В. Пузач, І. Біланов , В. Колотов, О. Блохін , Л. Буряк та багато інших.
19 серпня 1950 року рішенням Ради Міністрів УРСР відповідно до постанови ЦК КП(б) України було створено добровільне сільське спортивне товариство «Колгоспник». Спершу конче бракувало спортивної форми, обладнання та інвентарю.
В 1956 році в Межовій за ініціативою ССТ «Колгоспник» організовується футбольна команда. Всі футболісти були учасниками Великої Вітчизняної війни. Провідним гравцем команди, якого називали душею і надією команди був Канівець Іван Якович, який завжди бив м’ячем під планку воріт. До речі, він, капітан запасу Червоної Армії, в період війни командував артилерійським підрозділом.
За словами голови райспорткомітету Громякова Анатолія Івановича, який після закінчення Дніпропетровського технікуму фізкультури був направлений в Межівський район , спочатку тільки в Межовій була футбольна команда.
Гравці самі домовлялися через любителів футболу і керівників підприємств
та організовували ігри з командами з сусідніх районів – Петропавлівського, Покровського, Васильківського, Синельниківського і міста Красноармійська, Донецької області.
За спогадами колишнього директора краєзнавчого музею смт. Межова (Коби В.М.) , там зберігалися фото, де наших футболістів нагороджували не кубками , а прапорами за перемогу. Були м’ячі з автографами гравців ветеранів «Динамо» (Київ), «Дніпро» (Дніпропетровськ) і гравців основного складу «Дніпра» . Відомо, що останні залишали свої автографи 03.11.1983р. - тоді вони приїздили до Межової на товариську зустріч.
Команда Межівського району програла цю зустріч з рахунком 1: 3 та й не дивно, адже грали з майбутнім чемпіоном країни. (ДОДАТОК 1.5)
06.11.1983 «Дніпро», вигравши матч на Дніпропетровському стадіоні «Метеор» у Московського «Спартака» , став чемпіоном СРСР. Нажаль, частину музейних експонатів втрачено в старому приміщенні , яке довгий час не опалювалось.
В 1960-ті роки люди зажили краще, почали змінювати покрівлю будинків з очерету і соломи на черепицю і шифер. Багато сімей почали зводити нові будинки.
Люди ожили – електрика, радіо, телевізор прийшли в оселі ,з`явилось більше інформації , молодь потягнулась до спорту.
За спогадами Громякова А.І., у кожному селі організовувалися спортивні секції під керівництвом секретарів комсомольських комітетів організацій, які виконували і обов’язки інструкторів по спорту. В цій роботі була велика заслуга вчителів фізичної культури шкіл району.
В юнацькому футболі Межівщини тих часів найвищим успіхом було 3-е місце в першості області у 1964 році Під 11 номером в цій команді, як тоді називали, лівим крайнім нападаючим грав Петро Кравченко, який сам, працюючи тренером з футболу, Межівської ДЮСШ виборов через 12 років, зі своєю командою, перше місце серед юнаків нашої області. Всі футболісти займались спортом у вільний від роботи час – це були механізатори, водії, робітники комбінату хлібопродуктів.
Матеріально-технічна база товариства «Колгоспник » з кожним роком міцнішала, через 18 років , у 1968 році його перейменували в «Колос».
Цього ж року (1968) в колективних господарствах району вводиться посада інструктора зі спорту. Молодь і дорослі займалися: легкою атлетикою, гирями, штангою, плаванням та футболм . Практично в кожному селі будувалися спортивні майданчики, де обов’язково було футбольне поле. Під керівництвом Анатолія Гром’якова почали проводити чемпіонат і кубок району з футболу.
Спортивний рух на селі ширився, набував масовості.
Зі слів Громякова А.І., в Межовій організовується водночас декілька команд: це комада КХП – комбінату хлібопродуктів, РССп – райспоживспілки, «Фрунзе» -колгоспу ім «Фрунзе». Дещо пізніше - РОСТ – районне об’єднання сільгосптехніка та МБМУ – Міжколгоспного будівельного монтажного управління.
В Демуриному , Райполі, Новопідгородньому з’являються команди, гра яких стає навіть більш технічною ніж гра райцентрівських команд.
«В 60-х роках минулого століття головний «футбольний вибух»
( у 1962-1965 роках) пролунав завдяки футболістам колгоспу ім. Шевченка (центральна садиба - село Українка). Протягом цих чотирьох років вони були практично найсильнішою командою, виграючи то першість, то кубок району, або роблять дубль (і першість, і кубок). В цьому була незаперечна заслуга учителя фізичної культури Української восьмирічної школи Хоменка Петра Антоновича. Молоді хлопці, прийшовши з лав Радянської Армії, не забували ні його, ні школу. Таким чином, з’явилася команда «Шевченки», яка два роки, коли Межівський район був приєднаний до Петропавлівського району, перемагала команди Петропавлівки на їхньому полі і займала перші місця. Отак два роки команда «Шевченки» відстоювала честь «приєднаного району», - згадує колишній тренер ДЮСШ, багаторічний селищний голова Межової , людина з активною громадянською позицією,Тютченко П.М.
Та найвизначніша , для району , подія 60-х років відбулася в 1967 році, коли збірна Межівського району перемогла збірну Солонянського району і виборола кубок області з футболу.
(ДОДАТОК 1.1)
1.2. Період «розвинутого соціалізму» (1970-і -1980-і роки)
В ті роки було багато змагань офіційних і товаристських за різними віковими групами. Райспорткомітет районної ради, керівництво ССТ «Колос» проводили методичну роботу з інструкторами зі спорту на місцях,
займались підготовкю суддів з футболу, видавали посвідчення судді по футболу.
В цей час у футболі сталось багато якісних змін. Чемпіонати на першість району стали проводитися в два круги. Значно зросло число команд ,
яке коливалось від 16 до 18 щороку. Започатковано змагання на кубок Межівського району, суперкубок, кубки закриття та відкриття сезону.
З 1986 року розігрується кубок на приз газети «Червона зірка», після завершення якого, редакцією, гравцям команди, яка зайняла перше місце, а також суддям гри, дарувались книги популярних письменників і поетів.
«Завдяки активній діяльності ФСК «Колос» та райспорткомітету»,-згадує Салівон В.І.,- були встановлені дружні зв’язки з командами ветеранів Київського «Динамо» та «Дніпра» , завдяки яким відбувались товаристські зустрічі футболістів ». Технічні умови для гри були створені достойні.
Всі межівчани старшого віку добре пам`ятають , як змінилось наше селище напередодні святкування 100 - річчя заснування Межової у 1984 році. З`явились нові громадські приміщення : новий просторий універсам , «Укрпошта», проведено благоустрій центральної вулиці та парку, на в`їзді до Межової встановлено пам`ятний знак .
До ювілею селища у Межовій було також збудовано стадіон з трибунами, на яких збиралося багато вболівальників з усього району. Та не тільки ветерани українського футболу приїздили показати свою майстерність на гостинних стадіонах Межової та Новопідгороднього. Були декілька разів у Межовій і гравці головної команди «Дніпра» ,щоправда , в дещо послабленому складі. Дві гри наша команда програла, одну виграла і одна нічия.
За спогадами Салівона В.І., тоді завідуючого відділом молоді і спорту виконкому Межівської районної ради на стадіоні в Межовій були адміністративні приміщення, роздягальні, душова. Штатний розпис був таким: керував роботою стадіону голова районної ради ФСТ «Колос», бухгалтер, директор стадіону, завгосп, два штатних тренери – 1 з футболу і 1 з легкої атлетики.
В 1971 році збірна команда нашого району вигравши зональні змагання на Лівобережжі області зайняла перше місце і вийшла в фінал чемпіонату
області з Нікопольським «Колосом», який здобув перемогу на правому березі р. Дніпра.
В 1972 році в Межівському районі була відкрита спортивна школа – ДЮСШ. Створили 4 відділення: легка атлетика, футбол, волейбол, баскетбол.
В 1975 році вихованці ДЮСШ, команда створена на базі старшої групи , виграли кубок району серед дорослих .Тренерував команду Кравченко Петро Іванович.
Ця ж команда в 1976 році виграла зональні змагання у команди Павлограда, у команди Солонянського району та у Петропавлівського району та вийшла в фінальну частину першості Дніпропетровської області.
Фінал проводився в смт. Царичанці. Наші футболісти вперше стали чемпіонами області серед юнаків.

Діаграма 1.1
Активність команд 1950х-1980х рр у футбольних змаганнях


Висновки до розділу: починаючи з початку 1950-х років можна говорити про футбол на Межівщині як масове явище.
В 1950х-1980х роках найактивнішою командою була футбольна команда колгосту імені «Фрунзе». Слід відмітити, що активність всіх команд в 1950х-1960х роках була невисокою, тому що організація змагань ще була слабкою. Постійно проводився тільки чемпіонат району.
В 1970-180-х роках футбольні змагання , які відбувались спочатку як змагання ентузіастів - аматорів завдяки діяльності ССТ «Колгоспник» (пізніше ФСТ «Колос») та виконавчих комітетів місцевих рад набувають організаційного змісту.
Після відкриття ДЮСШ молодь шкільного віку активно включається
у змагання.
Редакція місцевої газети «Червона Зірка» внесла свій вклад в розвиток футболу, не тільки активно висвітлюючи події в спортивному житті,а й започаткувавши власні змагання на звання володаря кубка «ЧЗ».
Для проведення змагань було створено міцну матеріально-технічну базу,
що без державної допомоги було б неможливим.
Тому і результати змагань на обласному рівні починаючи ще з 1964 року
(Межівська команда-призер обласних змагань з футболу) стали високими .
В 1967 році збірна Межівського району виборола кубок області з футболу.
У 1976 році наші футболісти вперше стали чемпіонами області серед юнаків.
(ДОДАТОК 1.2)
Категорія: Виступи на педрадах,методобєднаннях,семінарах ,конференціях і т.д. | Додав: maqna_T | Теги: ФК ІНТЕР, Футбол, Салівон Володимир Іванович., ФКФРУНЗЕ, межівський аматорський футбол, Велика Т.П.- межівський краєзнавець
Переглядів: 426 | Завантажень: 0 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 magnatarta  
0
Молодець

Ім`я *:
Email *:
Код *: