Головна » Файли » Методика викладання історії » Виступи на педрадах,методобєднаннях,семінарах ,конференціях і т.д.

Розвиток футболу на Межівщині.Науково-дослідницька робота Слівченка В.Науковий керівник вчитель- вищ. кв. кат.,ст. вч. Велика Т.П.(Р2,3)
[ Викачати з сервера (10.48 Mb) ] 07.08.2015, 14:19
РОЗДІЛ 2
МЕЖІВСЬКИЙ ФУТБОЛ У 1990-Х - НА ПОЧАТКУ 2000-Х РОКІВ
2.1. Вплив реформувань 1990-х років на розвиток футболу.
У 1990 році за рішенням уряду, Укрпрофради та спільної постанови колегій Держагропрому і Держспорткомітету сільське спортивне товариство відродилося як ФСТ «Колос» агропромислового комплексу і всього сільського населення України.
6 березня 1991 року в складі Федерації футболу Радянського Союзу завдяки зусиллями Віктора Максимовича Баннікова була створена та юридично оформлена Федерація футболу України (ФФУ). Проте вона повністю була підконтрольна та підпорядкована московському керівництву.
24 серпня 1991 року Верховна Рада України своїм Актом про визнання незалежності висловила намір відокремитись від складу СРСР та про створення самостійної держави − Україна. Після цих подій Виконком Федерації футболу УРСР прийняв рішення про проведення на початку грудня Пленуму, на якому було визначено майбутню долю розвитку національного футболу.
Однак, ще на початку вересня відбулося спільне засіданні керівництва федерації та футбольної спільноти , де було запропоновано створити внутрішні футбольні інститути, які б не підпорядковувались московському керівництву.
В жовтні відбулася зустріч Віктора Баннікова із президентом УЄФА Леннартом Йоханссоном, який пообіцяв всебічну підтримку у вступі України до європейського футбольного співтовариства.
13 грудня 1991 року у великому залі Міністерства у справах молоді, спорту та туризму Рада федерації футболу СРСР одноголосно прийняла заяву, підсумком якої, став вихід із федерації футболу СРСР та заснування Федерації футболу України.
Першим президентом Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України» було обрано, відомого у минулому голкіпера київського «Динамо» Віктора Максимовича Баннікова.
Футбол незалежної України почав робити свої перші кроки.
Хоча внаслідок перебудовчих процесів в економіці України , в районі
розформувались колгоспи і радгоспи, не стало штатних інструкторів зі спорту, які працювали в селі , технічно та морально застарів стадіон «Колос» в райцентрі та , нащастя , працювала ДЮСШ, а отже футбольні змагання продовжувались.
Так, «27 грудня 1990 року в приміщенні Межівської ДЮСШ відбувся
турнір з міні-футболу. В змаганнях взяли участь учні Райпільської , Слав'янської, Веселівської , Межівської № 2 середніх, Демуринської восьмирічної шкіл та СПТУ № 76. Численні глядачі побачили напружені поєдинки. Трете місце завоювали юнаки Слав'янської СІП, перегравши своїх суперників з СПТУ № 76. За перше місце боролися футболісти Межівської СШ № 2 та Веселівської десятирічки. Напружений поєдинок закінчився з рахунком 2:2. Пенальті влучніше пробили веселівці , тож вони й стали переможцями турніру.
Всі переможці, а також спортсмени, які зайняли 2—3 місця в різних видах
легкої атлетики, були відзначені грамотами районного спорткомітету і
грошовими преміями. Такі ж нагороди одержали і учні Іванівської десятирічки та Демуринської неповної середньої школи.
Вдало виступила і доросла футбольна команда Іванівки, яка в 1990 –му році
перебувала на піднесенні і у першості району, впевнено посідала третє місце в турнірній таблиці змагань. Іванівці на шляху до фіналу схрещували шпаги з футболістами ксп. «Росія» та а. т. «Вознесенське» і перемогли їх.
Другим фіналістом стала команда а. т. «Нива», яка взяла гору над
райпільцями та футболістами а. т. «Маяк». Перемігши суперників, футболісти а. т. «Нива» , завоювали кубок районного спорткомітету, який під гучні оплески присутніх вручив капітану команди Сергію Свириденку голова райдержадміністрації Зоц О.І.
Обидва фіналісти були відзначені грамотами райспорткомітету та грошовими
преміями.»,- пише в газеті «Червона зірка»Салівон В.І.
Слід відмітити ,зацікавленість керівництва Межівського району
розвитком спорту на селі та, футболом зокрема. Зробивши огляд статей місцевої газети за досліджуваний період, можна зробити висновок , що всі наважливіші змагання відбувались (і відбуваються , власне зараз) за присутності очільників району. Привітання та найвищі нагороди спортсменам вони завжди вручають особисто. Звичайно , ця почесна місія є тільки верхівкою айсберга , за якою стоїть систематична організаційна робота, в тому числі і по залученню коштів для спорту , що в період переходу до ринкової економіки стало великою проблемою в нашому районі , який спеціалізується на сільськогосподарському виробництві.
Реформування, що відбулись в агропромисловому комплексі України в
середині 1990-х років ускладнило і певною мірою погіршило соціальну сферу
на селі. Це позначилось на колективах фізичної культури і спорту.
В кінці 1990-х років подекуди вони опинилися в критичному положенні внаслідок реструктуризації КСП та АТ і створення нових сільгоспоб'єднань .
19 серпня 1997 року виходить розпорядження голови облдержадміністрації № 295-р “Про затвердження Плану заходів розвитку футболу в Дніпропетровській області на 1997 – 2002 роки» .
Координацію роботи щодо виконання цього розпорядження було покладено на управління з питань фізичної культури та спорту облдержадміністрації.
Координувати роботу спортсменів в Межовій був зобов`язаний новостворений комітет з питань фізкультури і спорту райдержадміністрації. Хоча було створено комітет з питань фізкультури і спорту в райдержадміністрації, але були скорочені посади штатних інструкторів зі спорту, внески в ФСТ «Колос» більше не були обов`язковими.
Першість району по футболу не зупинялася, але знову кількість команд-
учасниць – зменшилася.
В одному з інтерв`ю, яке дав кореспонденту газети «Червона Зірка»
В. І. Салівон (ДОДАТОК 1.3) , в 2000-му році , голова комітету з питань фізкультури і спорту райдержадміністрації, зазначив , що від футбольних команд ксп «Росія» та «Україна» лишилася лише згадка.
Аналогічна ситуація склалася і в колишніх а.т. імені Шевченка а.т. «Дніпро» , «Дружба» (цех «Межівський мельком») , це стосувалось і таких сіл, як Новопавлівка, Українка, Славне, Ленінське та ряду інших сіл.
На цьому тлі вселяв певний оптимізм щодо розвитку футболу на селі стан справ у тов.«Нива» (виконавчий директор О. Ф. Петраківський)
«Іванівське» (Є. М. Ковригін), «Колос» (О. В. Стадниченко), «Перемога»
(В,А.Лук'яненко), «Лугове» (І. Т. Мелешко), «Злагода» (О. В. Чоботар),
імені Фрунзе (В.С. Колот).
Здобутки в різних районних змаганнях футбольних команд сільськогоспо-
дарського товариства «Нива», та товариства «Іванівське» були широко відомі серед межівчан.
До цього прагнули і керівництво тов. «Колос» ( Стадниченко О. В.) . Навіть за скрути у цих господарствах знаходили можливості для розвитку фізкультури і спорту , вирішувались проблеми спорту паралельно з виробничими питаннями, соціальною сферою (екіпіровка футбольної команди,фінансування транспортних послуг тощо), що сприло залученню до спортивних колективів трудівників та їх дітей.
(ДОДАТОК 2.1)
Результатом цих добрих діянь стала зростаюча майстерність і авторитет футболістів місцевих команд та збільшення чисельності жителів Межової , Іванівки , Демуриного , Преображенки, у спортивних колективах .
Серед футболістів району 1990-х років виділялись гра Сергія Свириденка
(команда «Нива») та Миколи Ковригіна (команда «Іванівське»). Хоч на добрі
слова заслуговують і інші їх колеги футболісти , які вміло та сумлінно вико
нували доручену справу.
Таким чином, реформування, що відбулись в агропромисловому комплексі
України в середині 1990-х років ускладнили розвиток футболу та функціонування команд .
2.2. Відродження футболу на початку 2000-х років.
Справжнє відродження футболу почалось на початку нового XXI століття.
З метою забезпечення розвитку футболу в Дніпропетровській області, оздоровлення різних верств населення, підвищення рівня проведення змагань, сприяння досягненню високих спортивних результатів, зміцнення спортивної бази , рішенням Дніпропетровської обласної ради від 28 вересня 2000 року № 434-17/ХХІІ було затверджено «Цільову комплексну програму розвитку фізичної культури і спорту в Дніпропетровській області до 2010 року».
Фубольне життя в Межовій, як і в інших районах області набуває нового поштовху.
У 2000 році відновились змагання за перехідний кубок «Червоної Зірки».
Заснований ще у 1986 році, він отримав ім'я Суперкубка.
11 листопада 2000 року знову відбувся матч на кубок «Червоної 3ірки ».
футболістів з команд «Ниви» та «Іванівське» ,команди вітав на лінії поля голова райдержадміністрації В. І.Конопат.
Демуряни тричі забили м`яч і завоювали Суперкубок «Ч3».
З «Другого у Третє тисячоліття » його передав команді головний редактор
«Червоної Зірки» Пудла М.Д.
«За команду виступали: п'ять Сергіїв — Курінний, Лепеха, Ніколенко ,
Свириденко, Дядюк , три Олександри — Цокур , Нечай , Ванюхін , два
Миколи — Головній , Лях, Михало Іванів , Станіслав Бут, Костя Бугайов .»,-
читаємо на шпальтах «Червоної Зірки»
Всі вони у подарунок отримали річну передплату на « Червону зірку », яку
їм оформило сільгосптовариство «Нива», голова якого
О.Ф.Петраківський активно підтримував спортколектив. (ДОДАТОК 2.2)
Команда стала найтитулованішою у районі: вона стала чемпіоном сезону,
володарем кубка району, виборола кубок «Закриття сезону», та суперкубок «Ч3».
Головним суддею матчу був суддя республіканської категорії Сергій
Анатолійович Риб'янець . (ДОДАТОК 2.3)
В день 10-ї річниці Незалежності України (24.08.2001р) на стадіоні
спортивно-оздоровчого комплексу «Колос» в Межовій відбувся фінал розіграшу кубка району з футболу .У боротьбі за почесний трофей
зійшлись команди «Нива» та «Фрунзе».
Матч закінчився з рахунком 2:1 на користь команди «Нива»,
яка вдруге поспіль стала володарем кубка району з футболу.(ДОДАТОК 2.2)
Почесний трофей капітану переможців вручив голова райради Зоц О. І.,
який привітав футболістів з 10-ю річницею Незалежності України, а спортсменів «Ниви» ще й з перемогою та подякував фіналістам за хорошу
гру.
В 2001році в обласних змаганнях з футболу представники Межівщини знову
опинились у фіналі , який проходив у смт Царичанка . Межівський район представляла команда «Іванівське».
Рефері зустрічі , голова асоціації футболу облради «Колос» О.Деркач зафіксував упевнену перемогу іванівців.
Вони ставали неодноразовими чемпіонами та володарями кубка Межівського району. (ДОДАТОК 2.6)
Завдяки підтримці директора сільгосппідприємства Є.М. Ковригіна сільські віртуози шкіряної кулі, яких тренував II. Кравченко, успішно виступали , як у внутрішніх районних змаганнях, так і обласних.
«6 липня 2002 року на стадіоні «Колос» відбу¬лася фінальна гра на ку-бок Межівського району з футболу 2002 р. Зуст¬річалися команди товариства «Іванівське» і товариства «Ни¬ва». Сама гра проходила в жорсткій, але коректній боротьбі. Перемогу святку¬вали футболісти «Іванівського». (Районна газета Червона Зірка.13.07.2002р.)
Загалом же на початок 2000-х років у районі діяло 16 спортивних колективів . В цьому була значна заслуга О. Ф. Петраківського, Є. М. Ковригіна О, В Стадниченка, В.А. Лук'яненка, І, Т, Мелешка, В. С. Колота та деяких інших керівників сільгоспоб'єднань .
Беручи участь в зона¬льних змаганнях на пер¬шість області з міні-фут-болу,
у лютому 2002 року команда нашого району виступила успі¬шно. Вона пе¬ремогли футболістів Ва¬сильківською, Синельниківського і Петропавлівського районів і разом з покровчанами вийшли в Фінал.
В липні 2002 року в смт. Широке відбулися півфінальні змагання першості області з футболу. Команди були розподілені на 2 групи по З в кожній. Опонентами наших земляків стали команди Широківського та Солонянського районів. За підсумками турніру команда Межівського району посіла друге місце у своїй групі.
Аналізуючи стан футболу у в районі в той час , не можна не зазначити значної і доволі значимої ролі в цьому вчителів фізичного виховання шкіл та тренерів ДЮСШ.
Їм, а також їх колегам, зобов'язані ми спортивними досягненнями представників Межівцини .
Життям доведено, що формування особистості, гармонійний розвиток суспі
льства досягаються поєднанням духовного і фізичного, розвитку громадян.

2.3. Сучасне становище (2008-2013-й роки)
Значним стимулом для подальшого розвитку футболу в Дніпропетровщині
стало розпорядження голови обласної державної адміністрації № 172-р-03 від 10 червня 2003 року «Про затвердження Плану заходів щодо розвитку футболу в Дніпропетровській області на 2003 – 2010 роки»
Голови райдержадміністрацій до 1 липня 2003 року зобов’язувались
розробити відповідні заходи щодо розвитку футболу на місцях.
В додаток до розпорядження голови облдержадміністрації від 10.06.2003
за № 172-р-03 входив «План заходів щодо розвитку футболу в Дніпропетровській області на 2003- 2010 роки» ,згідно якого було
розроблено пакет документів, що регламентують взаємовідносини між федерацією футболу Дніпропетровської області та управлінням з питань фізичної культури та спорту облдержадміністрації.
Підготовлено угоди про співпрацю між федерацією футболу Дніпропетровської області та обласними радами спортивних товариств,
а також угоди про співпрацю між федерацією футболу Дніпропетровської області та футбольними клубами.
Відповідно до «Плану заходів» у 2003- 2004 роках управлінням освіти і науки облдержадміністрації, управлінням з питань фізичної культури та спорту облдержадміністрації, федерацією футболу Дніпропетровської області було удосконалено систему проведення обласних змагань з футболу серед середніх загальноосвітніх шкіл міст та сільських районів області, вищих навчальних закладів усіх рівнів акредитації.
. Удосконалено систему змагань серед аматорських команд Дніпропетровщини, розширено мережу та удосконалено систему відомчих і районних змагань за рахунок різноманітних турнірів серед різних верств населення.
До Всеукраїнських змаганнях на приз клубу “Шкіряний м’яч” було залучено практично всі загальноосвітні школи районів області.
Створено курси з підготовки та перепідготовки спеціалістів футболу на базі Дніпропетровського державного інституту фізичної культури і спорту.
Розроблено та впроваджено нові програми навчальних семінарів для тренерів аматорського футболу, дитячо-юнацьких спортивних шкіл.
Проведено паспортизацію діючих стадіонів і футбольних полів для визначення їх технічного стану та оснащення згідно з нормативами проведення змагань з футболу.
Проводились роботи щодо благоустрою спортивних майданчиків за місцем проживання у містах та районах області.
В лютому 2008 року відповідно до Законів України „ Про об'єднання громадян" та „ Про фізичну культуру та спорт" було засновано Межівську районну громадську організацію „ Федерація футболу" як складову
Федерації футболу Дніпропетровської області.
Основною метою діяльності об'єднання булло визначено сприяння розвитку футболу в Межівському районі, зростанню його рівня та масовості.
Постійно діючим центральним статутним органом об'єднання громадян став його виконавчий комітет.
2008 - 2009 року постійно діючими в районі були 6 команд- „Райполе", „Слав'янка", „Фортуна"(смтМежова), „РЕМ" (смт Межова),
„ Новопідгороднє ", „ Новопавлівка" та спортивне життя було насиченим :
2008 - 2009 року була проведена така робота:
- турніри з футболу присвячені Дню Незалежності, Дню Перемоги;
- районна зимова першість з міні - футболу 2008 - 2009 року в якому
приймало участь 6 команд району: де І місце зайняла „РЕМ", II місце - „Фортуна", III місце – „Райполе".
- в районній зимовій першості району з міні - футболу 2008 - 2009 року І
місце зайняла „РЕМ", II місце - „ Фортуна ", III місце - „Райполе".
З липня 2010 року по листопад 2011 року Межівську районну громадську ор-
ганізацію „Федерація футболу" очолював Ковтун Юрій Миколайович .За цей період була проведена така робота:
- Кубок відкриття сезону з футболу 2010 року (травень);
- літній чемпіонат Межівського району з футболу 2010 року, в якому
приймало участь 9 команд , де І місце зайняла команда „Олімпік"; II місце -„Фрунзе"; III місце -„Новопавлівка";
- Кубок закриття сезону з футболу 2010 року (листопад);
- зимова першість Межівського району з міні - футболу 2010 - 2011 року,
в якому приймало участь 10 команд , де І місце зайняла команда „Фрунзе", II місце - „Богданівське - М", III місце - „Олімпік";
- Кубок відкриття сезону з футболу 2011 року (травень);
- літній чемпіонат Межівського району з футболу 2011 року, в якому
прийняло участь 10 команд , де І місце зайняла команда „Олімпік" , II місце -„Фрунзе" ,III місце - „Богданівське - М" .
Кубок закриття сезону з футболу 2011 року (жовтень);
За 2010-2011роки кількість команд зросла до 9 .
- зимова першість Межівського району з міні - футболу 2010 - 2011 року, в
якому приймало участь 10 команд , де І місце зайняла команда „ Фрунзе" ,
II місце - „Богданівське М" , III місце - „ Олімпік" .
З листопада 2011 року склад керівних органів Межівської районної
організації „ Федерація футболу" Дніпропетровської області змінився, за цей період проводилась така робота:
- Кубок відкриття сезону з футболу 2011 року (травень);
- літній чемпіонат Межівського району з футболу 2011 року, в якому прийняло участь 10 команд , де І місце зайняла команда „ Олімпік " , II місце - „Фрунзе" , III місце - „ Богданівське - М".
- Кубок закриття сезону з футболу 2011 року (жовтень);
- Кубок Дніпропетровської області 2011 року з міні - футболу (грудень);
- зимова першість Межівського району з міні - футболу 2011 - 2012 року,в якому приймало участь 14 команд: , де І місце зайняла команда „Олімпік - 1" , II місце – „ Богданівське - М" , III місце - „РЕМ"
- Кубок відкриття сезону з футболу 2012 року (травень);
- літній чемпіонат Межівського району з футболу 2012 року, в якому прийняло участь 10 команд , де І місце зайняла команда „Фрунзе" , II місце – „Богданівське - М" , III місце - „Олімпік" .
- Кубок закриття сезону з футболу 2012 року (травень);
- першість Дніпропетровської області з футболу 2012 року серед ветеранів (вересень);
- третій етап першості Дніпропетровської області з футболу 2012 року серед ветеранів (жовтень);
В кінці 2000-х змінились «правила гри» в економіці – відповідно змінилась і ситуація в спорті. Крім того, Україну було обрано господаркою чемпіонату «Євро-2012» . Найбільш перспективні українські команди під назвою футбольних клубів стали приватною власністю , подібна ситуація повторюється і в регінах. В 2010-2011роках спонсорами футбольних команд , стали виконавчі директори великих земельних холдингів , це такі команди як «Нива ПГК», «Іванівське – Покрова-Січ», «Богданівське –М». Місцеві приватні підприємці стали опікуватись такими командами . як «АЯіК», «Зоря», «Кипарис», «Чугуєво», «Степовик», «Олімпік» В 2011-2012 роках число команд зростає до12: « Новопідгороднє" ,
В 2011-2012 роках число команд зростає до12.
Зараз постійно діючим центральним статутним органом об'єднання громадян є виконавчий комітет МРГО Федерація футболу.
Виконавчий комітет проводить постійні засідання та консультації на
яких розглядаються та вирішуються всі організаційні проблеми .
Так у квітні 2013 року на засіданні розглядалось питання «легіонерів» , вирішили , що в кожній команді їх може бути не більше трьох.
Також констатували той прикрий факт , що дві команди - «Колос та
« Чугуєво » припинили своє існування. Таким чином команд у районі залишилось 8.
З року в рік залишається невирішеним питання присутності на матчах правоохоронців та медиків. Великою проблемою для аматорського футболу залишається суддівство , адже кваліфіковані арбітри проблема для кожного внутрішнього чемпіонату сільського району.
Хоча як можна пересвідчитись останні роки - і для українського футболу також.
В період підготовки до міжнародних змагань ЄВРО-2012 футбольне життя в Україні активізувалось: будувались шляхи сполучення ,зводились стадіони.
В Межовій також розпочався ремонт стадіону, але вже майже рік жодних робіт там не проводиться. Нажаль,він знаходиться у значно гіршому стані ніж до початку ремонту. Футбольні змагання там проводити неможливо.


Таблиця 2.1
Динаміка чисельності футбольних команд Межівського району

Назва команди 1950-і роки 1960-і роки 1970-1980-і рр. Поч. 1990-х років Кін. 1990-их рр. 2008-2013рр
Ф.к. Межової +(1956р) - - - - -
Ф.к. «КХП» - +(1960р) + + - -
Ф.к. «МССп» - +(1960р) + + - -
Ф.к. «РОСТ» - +(1960р) + + - -
Ф.к. колгоспу ім. «Фрунзе» - +(1960р) + + + +
Ф.к. Колгоспу ім. «Шевченка» - +(1960р) + - - -
Ф.к. ДЮСШ - - +(1972р) + + +
Ф.к. к/г «Родіна» - - +(1980р) + + -
Ф.к. к/г «Росія» - - +(1980р) + - -
Ф.к. « Нива» - - +(1980р) + + -
Ф.к. а.т. « Маяк» - - - +(1990р) + +
Ф.к. а.т. « Колос» - - - +(1990р) + +
Ф.к. к/г «Побєда» - - +(1980р) + + -
Ф.к. а.т. «Лугове» - - - +(1995р) - -
Ф.к. а.т «Злагода» - - - +(1995р) - -
Ф.к. к/г «Україна» - - +(1980р) + - +(2010р)
Ф.к. «Фортуна» - - - - - +(2008р)
Ф.к. «РЕМ» - - - - - +(2008р)
Ф.к. « Кипарис» - - - - - +(2012р)
Ф.к. «Слав’янка» - - +(1980р) + - +(2006р)
Ф.к. «Н-підгород» - - +(1980р) + - +(2004р)
Ф.к. «Олімпік» - - - +(1995р) - +(2010р)
Ф.к. «Зоря» - - - - - +(2010р)
Ф.к. «Богдан-М» - - - - - +(2010р)
Ф.к. «Нива ПГК» - - - - - +(2010р)
Ф.к. «Прогрес» - - - - - +(2010р)
Ф.к. «Чугуєво» - - - - - +(2010р)
Ф.к. «А-ЯіК» - - - - - +(2011р)
Ф.к. «Іванівське» - - - - - +(2000р)
Ф.к. «Степовик»
Ф.к. «Райполе» -
-
-
-
-
+(2009р)

Висновки до таблиці: Протягом досліджуваного періоду загальна кількість
команд зросла від однієї до двадцяти , що свідчить про надзвичайну популярність футболу, в той же час 12 команд або припинили своє існування зовсім,або переформатувались в інші колективи.
Цікаво , що на початковому етапі тільки два колективні господарства мали
футбольні команди , інші були створені промисловими підприємствами ,які діяли в Межівському районі.

Таблиця 2.2.

Турнірна таблиця чемпіонату Межівського району з футболу 2012 року
І В Н П М О
1 «Фрунзе» 16 15 1 0 68-15 46
2 «Олімпік» 17 12 1 4 60-19 37
3 «Богданівське-М» 16 11 2 3 52-19 35
4 «Прогрес» 17 7 2 7 39-37 26
5 «Нива» 16 7 2 7 37-44 23
6 «Кипарис» 17 7 1 9 42-51 22
7 «А-ЯіК» 16 6 2 8 34-41 20
8 «Петровського» 16 6 1 8 27-39 19
9 «Колос» 17 3 1 13 22-77 10
10 «Чугуєво» 16 0 1 15 17-55 1

Висновок: З данних таблиці ми бачимо що лідерами 2012 року з футболу були команда «Фрунзе», друге місце зайняла команда «Олімпік», останнє місце займає команда «Чугуєво».

Таблиця2.3
Турнірна таблиця чемпіонату Межівського району з футболу 2012-13 років
І І В Н П М О
1 «Прогрес» 11 9 2 0 74:28 29
2 «Фрунзе» 11 9 1 1 111:42 28
3 «Богданівське-М» 11 7 3 1 88:42 24
4 «Степовик» 11 7 2 2 73:43 23
5 «Олімпік» 11 7 0 4 73:55 21
6 «РЕМ» 11 6 1 4 70:49 19
7 «А ЯіК» 11 6 0 5 57:53 18
8 «Новопідгородне» 11 3 1 7 52:91 10
9 «Кипарис» 11 3 0 8 71:72 9
10 «Петровського» 11 2 0 9 46:99 6
11 «Нива-ПГК» 11 1 0 10 31:97 3
12 «Чугуєво» 11 1 0 10 35:110 3

Висновок: Отже на цій таблиці ми бачимо, що незмінним лідером залишається команда «Фрунзе», друге місце команда «Богданівське-М», останнє команда «Чугуєво».
Порівнюючи ці дві таблиці можна зробити висновок, що незмінним чемпіоном з футболу в Межівському районі протягом 2012-2013 років була команда «Фрунзе». На друге місце піднялася команда «Богданівське-М». Команда «Олімпік» знизилася з другого місця на третє. Аутсайдером протягом 2012-2013 років залишалася команда «Чугуєво».

Діаграма2.1
Активність футбольних команд 1990-2000рр у змаганнях

Висновки до діаграми: Найактивнішими бкли команди: «Іванівське», «Росія», « Вознесенське». Середньої активності були команди: « Маяк», «РЕМ», «Райполе», «Нива». Найменьш активні були: «Новопавлівка», «Новопідгороднє», «Слав’янка».

Діаграма2.2
Активність футбольних команд 2010-2013рр у змаганнях

Висновки до діаграми: До трійки найбільш активних команд належать команди: «Нива», «Богданівське-М», «Фрунзе». Середньої активності були: «Україна», «Колос», «Прогрес», «Олімпік». Найменьш активними були: «Степовик», «Новопідгороднє», «Кипарис».




Графік 2.1

Моніторинг динаміки чисельності футбольних команд Межівського району (1950-2013рр)

Висновки до графіка 2.1
На графіку чітко видно впевнене зростання чисельності команд протягом 1950-х-1960-х років , прогресивну динаміку початку 1990-х років та відсутність зростання числа команд в кінці 1990-х років. На початку 2000-х років з`являються нові команди , в тому числі на базі команд ,які раніше припинили своє існування (« Росія » - « Прогрес »,« Родіна » - « Іванівське »)
Графік2.2
Моніторинг приросту чисельності футбольних команд Межівського району (1950-2013рр)

Висновки до графіка 2.2
Найбільш стрімким приріст чисельності футбольних команд був у кінці 1950-х- 1960-х роках та на початку 2000-х років.


Таблиця2.4

Рейтинг участі футбольних команд у змаганнях призових місць у 2008-2013 роках

Назва
команди 2008-2009 роки 2010-2011 роки 2011-2012 роки 2013 рік Число перемог
Ф.к «РЕМ» I 1
Ф.к. «Фортуна» II 1
Ф.к. «Райполе» III 1
Ф.к. «Олімпік» I, I I, III 4
Ф.к. «Фрунзе» II, II I I 4
Ф.к. «Новопавлівка» III 1
Ф.к. «Богданівське-М» III II, II II 4
Ф.к. «Степовик» III 1

Висновок: Отже, золотими призерами серед команд протягом 2008-2013 років були : футбольні команди «Фрунзе», «РЕМ», «Олімпік».
Срібними призерами були команди: «Фортуна», «Фрунзе», «Богданівське-М»
Бронзові медалі отримували команди: «Олімпік», «Райполе», «Новопавлівка», «Богданівське-М» і «Степовик».
При цьому команда «Олімпік» займала перше місце тричі, «Богданівське-М» займала друге місце тричі, бронзовими призерами найчастіше були команди: «Степовик», «Райполе», «Новопавлівка».
Найбільша кількість перемог дісталася командам: «Фрунзе», «Богданівське-М», «Олімпік».

Висновки до розділу.
Реформування, що відбулись в агропромисловому комплексі України в
середині 1990-х років ускладнили і певною мірою погіршили соціальну сферу на селі. Це позначилось на колективах фізичної культури і спорту та футболі , зокрема.
Екіпіровка футбольної команди, фінансування транспортних послуг, тощо
вимагає чималих коштів ,тому футбольні команди залишились тільки у міцних господарствах, далекоглядні керівники яких , зуміли вирішувати ці проблеми паралельно з питаннями виробництва . Бо навіть за скрути дбали про залучення до спортивних колективів трудівників та їх дітей.
Найбільшим досягненням наших футболістів на початку 2000-х років стала
бронзова медаль команди «Іванівське» , яку вони отримали на чемпіонаті області в 2001році.
Команда ДЮСШ у 2011 та 2012 роках виборювала срібні нагороди і нарешті
в 2013 році у першості області зайняла перше місце.
В 2013 році кількість команд-учасників чемпіонату зменшилась до 8. На сучасному етапі розвитку футболу в Україні гостро постала проблема виховання національних кадрів, не вистачає висококваліфікованих фахівців в галузі спорту, тренерів, викладачів.
Найбільш гаряче питання в сучасному футболі , є питання легіонерів. Адже надалі може бути таке, що за українські комани будуть грати будь- хто, тільки не українці. Подібні проблеми притаманні і для межівського футболу.
Федерація футболу району проводить постійні засідання та консультації на
яких розглядаються та вирішуються найболючіші питання.
Коли у квітні 2013 року на засіданні розглядалось питання «легіонерів» , вирішили , що в кожній команді їх може бути не більше трьох.
З року в рік залишається болючим питання присутності на матчах правоохоронців та медиків.
Великою проблемою для аматорського футболу залишається суддівство , адже кваліфіковані арбітри проблема для кожного внутрішнього чемпіонату сільського району.

ВИСНОВКИ
Аналізуючи розвиток футболу на Межівщині можна сказати про те, що існує тісний взаємозв'язок між рівнями розвитку футболу і держави взагалі.
Всі досягнення і невдачі «великого» футболу, як у крапельці віддзеркалились в аматорському футболі.
Починаючи з середини 1950-х років можна говорити про футбол на Межівщині як масове явище.
Активність всіх команд в 1950х-1960х роках була невисокою, тому що організація змагань ще була слабкою. Постійно проводився тільки чемпіонат району.
В 1970-180-х роках футбольні змагання , які відбувались спочатку як змагання ентузіастів - аматорів завдяки діяльності ССТ «Колгоспник» (пізніше «Колос») та виконавчих комітетів місцевих рад набувають організаційного змісту. Протягом досліджуваного періоду загальна кількість команд зросла від однієї до двадцяти , що свідчить про надзвичайну популярність футболу, в той же час 12 команд або припинили своє існування зовсім, або переформатувались в інші колективи.
В 2013 році кількість команд-учасників чемпіонату (тобто постійно діючих в районі ) зменшилась до 8.
Впевнене зростання чисельності команд відбулось протягом 1950-х-1960-х років , прогресивна динаміка зафіксована на початку 1990-х років та відсутність зростання числа команд в кінці 1990-х років.
На початку 2000-х років з`являються нові команди , в тому числі на базі команд , які раніше припинили своє існування .
Отже, найбільш стрімким приріст чисельності футбольних команд був у кінці 1950-х- 1960-х роках та на початку 2000-х років.
Найбільша кількість перемог протягом 2000-2005років була у команд «Нива», «Іванівське», «Фрунзе» , а протягом 2008-2013 років дісталася командам: «Фрунзе», «Богданівське-М», «Олімпік».
Найбільшим досягненням наших футболістів на початку 2000-х років стала
бронзова медаль команди «Іванівське» , яку вони привезли з чемпіонату області в 2001році.
Аналізуючи стан футболу у в районі , не можна не зазначити значної ролі вчителів фізичного виховання шкіл та тренерів ДЮСШ. Після відкриття ДЮСШ у 1972 році молодь шкільного віку активно включається у змагання.
Команда ДЮСШ у 2011 та 2012 роках виборювала срібні нагороди і нарешті в 2013 році у першості області зайняла перше місце.
Редакція місцевої газети «Червона Зірка» внесла свій вклад в розвиток футболу, не тільки активно висвітлюючи події в спортивному житті,а й започаткувавши власні змагання на звання володаря кубка «ЧЗ».
Для проведення змагань було створено міцну матеріально-технічну базу,
що без державної допомоги було б неможливим.
Тому і результати змагань на обласному рівні починаючи ще з 1964 року
стали високими .
В 1967 році збірна Межівського району виборола кубок області з футболу.
У 1976 році наші футболісти вперше стали чемпіонами області серед юнаків.
Реформування, що відбулись в агропромисловому комплексі України в
середині 1990-х років погіршили соціальну сферу на селі. Це позначилось на колективах фізичної культури і спорту.
Хоча було створено комітет з питань фізкультури і спорту в райдержадміністрації, але були скорочені посади штатних інструкторів зі спорту, внески в ФСТ «Колос» більше не були обов`язковими.
Першість району по футболу не зупинялася, але знову кількість команд-
учасниць – зменшилася.
Та навіть за скрути у господарствах району знаходили можливості для розвитку фізкультури і спорту , вирішувались проблеми спорту паралельно з виробничими питаннями, соціальною сферою (екіпіровка футбольної команди,фінансування транспортних послуг тощо), що сприяло залученню до спортивних колективів трудівників та їх дітей.

Справжнє відродження футболу почалось на початку нового XXI століття.
Загалом на початок 2000-х років (2005 р.) у районі діяло 16 спортивних колективів , у цьому була значна заслуга керівників сільгоспоб'єднань -
Значно покращились організаційні процеси у футболі завдяки пакету документів, що регламентують взаємовідносини між федерацією футболу Дніпропетровської області та управлінням з питань фізичної культури та спорту облдержадміністрації , обласними радами спортивних товариств «Колс» та футбольними клубами.
В кінці 2000-х змінились «правила гри» в економіці – відповідно змінилась і ситуація в спорті. В 2010-2011роках спонсорами футбольних команд , стали виконавчі директори великих земельних холдингів та місцеві приватні підприємці .
Слід відмітити , постійну зацікавленість керівництва Межівського району розвитком спорту на селі та, футболом зокрема , яка базується на систематичній організаційній роботі, в тому числі і по залученню коштів для спорту , що в період переходу до ринкової економіки стало великою проблемою в нашому районі , який спеціалізується на сільськогосподарському виробництві.
Межівська районна громадська організація „ Федерація футболу"
активно сприяє розвитку футболу в Межівському районі, зростанню його рівня та масовості.
На сучасному етапі розвитку футболу в Україні гостро постала проблема виховання національних кадрів, не вистачає висококваліфікованих фахівців в галузі спорту, тренерів, викладачів.
Найбільш гаряче питання в сучасному футболі , є питання легіонерів. Адже надалі може бути таке, що за українські комани будуть грати будь- хто, тільки не українці. Подібні проблеми притаманні і для межівського футболу.
Федерація футболу району проводить постійні засідання та консультації на
яких розглядаються та вирішуються найболючіші питання.
В період підготовки до міжнародних змагань ЄВРО-2012 футбольне життя в Україні активізувалось: будувались шляхи сполучення ,зводились стадіони.
В Межовій також розпочався ремонт стадіону, але вже майже рік жодних робіт там не проводиться. Нажаль,він знаходиться у значно гіршому стані ніж до початку ремонту. Футбольні змагання там проводити неможливо.
Зважаючи на складну економічну ситуацію в країні, необхідно шукати реальні й водночас ефективні шляхи підтримки футболу , адже популярність футболу серед широких мас населення не спадає.
На нашу думку,необхідно продовжити роботу з агітації та пропаганди занять футболом як здорового способу життя, забезпечувати при проведенні змагань всіх рівнів наочну агітацію футболу.
Футбол- це не тільки розвага це ,насамперед засіб підтримки достатнього фізичного і морального стану молоді, особливо шкільного віку.
Вболівальники бажають бачити швидкісний, технічний футбол - футбол нової спортивної доби, вболівати за українських футболістів та український футбол.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ТА ЛІТЕРАТУРИ
I.СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
I.1 Архівні матеріали відділу молоді та спорту Межівської районної
державної адміністрації.
I.2 Спогади Громякова А.М. -голови райспорткомітету в 1950-1960х роках.
I.3 Спогади Салівона В.І.- голови МФК «Колос» у 1987-1992рр., голови рай спорткомітету,завідуючого відділом фізкультури та спорту Межівської райдержадміністрації у 1992-2005рр.,тренера ДЮСШ у 2005-2013рр.
I.4 Спогади Риб`янця С.А.- судді районного суду смт Межова
1.5 Спогади Тютченка П.М.- селищного голови смт. Межова у 2000-2006 роках , тренера ДЮСШ у 1972-1976 роках
I.6 Спогади ветеранів межівського футболу, керівників господарств
району,спонсорів команд,тренерів ДЮСШ.
II. СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Азаркін С. Его Величество футбол: Січ, 2003.
2. Віхров К. Л. Футбол у школі: Навчально-методичний посібник.- К: Комбі лтд 2002.- 256 с.
3. Мягченков Н.И. Мини футбол: Справочник - М.: Физкультура и спорт, 1984 .
4. Мондозолевский Г.Г. Щедрость игрока. - М.: Физкультура и спорт, 1984.
5. Правдин В.А. и др. Футбол - игра для всех - М.: Физкультура и спорт, 1966.
6. Футбол: Справочник / Авт. - сост. Чумаков Е.М. - М.: Физкультура и спорт, 1985.
7. Все о спорте. Справочник, 2-е изд., в 3-х т. - М.: Физкультура и спорт, 1988 .
8. Физкульура и спорт. Малая энциклопедия - М.: "Радуга", 1982.
9. ЛяшенкоН.П. На радість батькам // Червона зірка. – 27.12.1990. − № 151-152. – С. 3.
10. Ляшенко Н.П. Юним потрібен спорт, а державі – здорова юнь // Червона зірка. – 29.06.1996. − № 47. – С. 4.
11. Салівон В.І. Свято сили, здоров’я, молодості і краси // Червона зірка. – 21.09.1996. − № 106. – С. 4.
12. Салівон В.І. 9 вересня – день фізичної культури і спорту // Червона зірка. – 09.09.2000. − № 60. – С. 2.
13. Суперкубок «ЧЗ» вже в 3-му тисячолітті! // Червона зірка. – 15.11.2000. − № 83. – С. 4.
14. Сорока Володимир. Титан – це клас і міць футбольна // Зоря – 2001.
15. Салівон В.І Переконлива перемога // Червона зірка. – 01.09.2001. − № 58. – С. 4.
16. Салівон В.І. Володар кубка – команда товариства «Нива» // Червона зірка. – 05.09.2001. − № 59. – С. 2.
17. Сорока В.І. І знов над придніпровським краєм Зоря футбольна запалає // Зоря – 2002.
18. Сорока В.І.. Надкусили «плід» і … зникли // Зоря – 14.02.2002.
19. Діденко О.Л. Наша команда серед авторитетів // Червона зірка. – 27.02.2002. − № 17. – С. 3.
20. Салівон В.І. Ми знову в лідерах // Червона зірка. – 22.06.2002. − № 48. – С. 4.
21. Салівон В.І. Долю Кубка вирішив овертайм // Червона зірка. – 06.07.2002. − № 51. – С. 2.
22. Салівон В.І. Перемога нам під силу // Червона зірка. – 10.08.2002. − № 68. – С. 3.
23. Хрипун Є.Л ДЮСШ 30 років // Червона зірка. – 27.11.2002. − № 91. – С. 3.
24. Салівон В.І. Чемпіонат набирає ходи // Червона зірка. – 25.06.2003. − № 47. – С. 4.
25. Салівон В.І. Футбол у районі справді є // Червона зірка. – 26.11.2003. − № 87. – С. 4.
26. Хрипун Є.Л. Фінішуємо і … грюкаємо дверима! // Червона зірка. – 03.10.2012. − № 73. – С. 4.
27. Хрипун Є.Л. Золотий дубль межівчан! // Червона зірка. – 27.10.2012. − № 80. – С. 2.
28. Хрипун Є.Л. Межівська ДЮСШ святкує 40-річчя! // Червона зірка. – 03.11.2012. − № 82. – С. 2.
29. Хрипун Є.Л. Стартувала першість району з футзалу // Червона зірка. – 26.12.2012. − № 97. – С. 3.
30. Хрипун Є.Л. Завершили рік на мажорній ноті! // Червона зірка. – 12.01.2013. − № 2. – С. 3.
31. Хрипун Є.Л Питання збірної – питання не одного дня … // Червона зірка. – 30.01.2013. − № 7. – С. 4.
32. Хрипун Є.Л. На вершині турнірки – тріумвірат! // Червона зірка. – 09.02.2013. − № 10. – С. 4.
33. Хрипун Є.Л. Новини спорту // Червона зірка. – 23.03.2013. − № 21.–С.3.
34. Хрипун Є.Л. Суперфінал на закуску! // Червона зірка. – 30.03.2013. − № 23. – С. 4.
35. Хрипун Є.Л. Сезон великого футболу відкриє Кубок «Червоної зірки»! // Червона зірка. – 27.04.2013. − № 31. – С. 2.
36. Хрипун Є.Л. Юні футболісти Межівщини – чемпіони Дніпропетровської області! // Червона зірка. – 18.05.2013. − №35. –С. 4.
37. Хрипун Є.Л. Спорткомплекс «Богданівське» приймав фінал обласного турніру // Червона зірка. – 25.05.2013. − № 37. – С. 4.

Інтернет-ресурси
Офіційний сайт ФФУ
Офіційний сайт ФФК
Категорія: Виступи на педрадах,методобєднаннях,семінарах ,конференціях і т.д. | Додав: maqna_T | Теги: історична науково-дослідна робота М, історико- краєзнавчі дослідження МА, футбольні команди Межівського район
Переглядів: 459 | Завантажень: 22 | Коментарі: 6 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 magnatarta  
0
Молодець

Ім`я *:
Email *:
Код *: